Teigiamas dienos šviesos poveikis sveikatai ir gerai savijautai

Ar prisimenate, kaip vaikystėje nekantriai vis žvilgčiodavote pro klasės langą, nesulaukdami, kada prasidės pertrauka, kad galėtumėte žaisti lauke ir mėgautis saulės spinduliais?

Vėliau suaugome, pradėjome dirbti, bet… daugelis iš mūsų taip ir nepamiršo to jausmo. Niekas nenori per dieną tūnoti niūriame ir tamsiame biure. Bet ar natūrali šviesa iš tiesų gali sustiprinti sveikatą? Galima tvirtai atsakyti – taip!

Didina serotonino kiekį

Dirbtinis apšvietimas? Ačiū, ne.
Jei tik turėtumėte galimybę, ką pasirinktumėte – dirbti saulės spindulių užlietoje patalpoje ar mirksinčių fluorescencinių lempų šviesoje? Daugelis iš mūsų nedvejodami rinktųsi pirmąjį variantą. Dirbtinė šviesa nė iš tolo neprilygsta natūraliai šviesai, kalbant apie apšvietimo kokybę ir teigiamą poveikį žmogui.

Trojoje, Niujorko valstijoje, įsikūrusio Apšvietimo tyrimų centro (LRC) mokslininkai pranešė, kad natūralia šviesa apšviesta aplinka didina darbo našumą ir komfortą, užtikrina vizualinę ir psichinę stimuliaciją, būtiną žmogaus paros ritmams reguliuoti, ir skatina tokių neuroninių siųstuvų kaip serotoninas gamybą.

Serotoninas, kartais dar vadinamas laimės hormonu, leidžia mums jaustis energingesniems, laimingesniems ir gerai pailsėjusiems, taip pat padeda įveikti stresą, nerimą, depresiją bei sezoninį afektinį sutrikimą. Visi šie dalykai svarbūs užtikrinant ne tik dirbančių suaugusiųjų, bet ir mokyklose bei kitose ugdymo įstaigose besimokančių vaikų sveikatą ir gerovę.

Akių skausmas, galvos skausmasĮsileiskite daugiau dienos šviesos – malšinkite skausmą.
Natūrali šviesa – tai geriausias vaistas dirbant biure. Neseniai atliktas Kornelio universiteto profesoriaus dr. Alano Hedge’o tyrimas atskleidė, kad, apšvietus biurus dienos šviesa, jų darbuotojų akių skausmo atvejų sumažėjo 51 proc., galvos skausmo – 63 proc., mieguistumo – 56 proc.

Remdamasis šiais duomenimis, Hedge’as padarė tokią išvadą: „Kadangi įmonės vis labiau rūpinasi, kad jų darbuotojai geriau dirbtų ir būtų sveikesni, vienas pirmųjų sprendimų turėtų būti biuro patalpų apšvietimas natūralia šviesa.“

Saulės šviesa taip pat padeda sveikti medicinos įstaigų pacientams. Pitsbergo universiteto tyrimo duomenimis, pacientams, kurie galėjo mėgautis saulės spinduliais, reikėjo 20 proc. mažiau skausmą malšinančių vaistų, taigi sumažėjo jų gydymo išlaidos.

Kalbant apie sveikatos priežiūrą, portale „Science Daily“ paskelbtame straipsnyje buvo pateikti Kornelio tyrimo duomenys, kurie parodė, kad slaugytojos (atliekančios atsakingas ir kruopštumo reikalaujančias užduotis), kurios dirbo natūralia šviesa apšviestose darbo vietose, buvo budresnės ir kur kas maloniau bendravo. Taigi dienos šviesa išeina tik į gera mums visiems!

Slaptasis laimingos ir sveikos darbo vietos receptas.
Ką padaryti, kad darbo vietą užlietų natūrali šviesa ir būtų galima sukurti daugiau laimės ir sveikatos teikiančią bei našumą skatinančią darbo aplinką?

Komercinių patalpų apšvietimas naudojant „Solatube“ sistemas

Apšvietimo natūralia šviesa sistemos, kuriose naudojami vamzdiniai reflektoriai – tai pažangiausios apšvietimo sistemos, nukreipiančios saulės spindulius į tokias patalpas, kurių paprastai nepasiekia natūrali šviesa.

Taikant šį apšvietimo iš viršaus būdą, galima koncentruoti saulės spindulius, pasitelkus ant pastato stogo sumontuotą kupolą. Sistemoje pritaikyta technologija pagauna praktiškai bet kokiu kampu krintančius spindulius.

Vėliau koncentruota šviesa nukreipiama žemyn šviesą puikiai atspindinčiu vamzdiniu reflektoriumi (tiek pro atviras, tiek pro kabamąsias lubas) į šviestuvus, kurie užlieja patalpą nuostabia išsklaidyta šviesa.

Apšvietimo natūralia šviesa sistemos su vamzdiniais reflektoriais, ko gero, yra paprasčiausias ir išmaniausias būdas pagauti natūralią dienos šviesą ir išsklaidyti ją virš jūsų darbo vietos, beveik neperduodant šilumos.

Įmonė „Solatube“ yra sistemų, kuriose naudojami vamzdiniai reflektoriai, pradininkė ir žymiausia novatorė.
„Solatube“ apšvietimo natūralia šviesa sistemos užtikrina veiksmingą darbo vietų apšvietimą, kad darbuotojai visą dieną geriau jaustųsi, būtų laimingesni ir našiau dirbtų. Šios įmonės siūlomi natūralaus apšvietimo produktai pagerina bet kokio tipo darbo vietų aplinką ir gali būti naudojami beveik bet kokios profesijos darbuotojų gerovei užtikrinti.

Komercinių patalpų apšvietimas naudojant „Solatube“ sistemas

Jeigu norite daugiau sužinoti apie tai, kaip natūralia šviesa galėtumėte geriau apšviesti komercines patalpas, galite susitarti dėl nemokamos konsultacijos, paskambinę telefonu (+370 5) 2 649 060.

R.P.Leslie, Apšvietimo tyrimų centras, Renselyro politechnikos institutas, 12180 Troy, NY, USA (Troja, Niujorko valstija, JAV)

* Alan Hedge, Kornelio universiteto Dizaino ir aplinkos analizės fakultetas, Ithaca NY 14853, USA (Itaka, Niujorko valstija, JAV) 

* Ashley Katz, JAV žaliosios statybos taryba, Vašingtono apygarda